Vánoce v cizích zemích

Vánoce jsou svou atmosférou jen jedny, v jednotlivých zemích se však liší tradicemi a dobou, kdy se oslavují. Atmosféra je však jen jedna jediná, které pojí Vánoce všech zemí světa.

Vánoce v německy mluvících zemích

V německy mluvících zemích probíhají Vánoce stejně jako v České republice. Dbá se však zde hodně na tzv. Vánoční trhy, které najdete od těch nejmenších měst až po ty největší. Typické je zde svařené víno v keramických hrncích, které jsou každý rok jiné a již jsou tradičně s trhy spojovány. Naleznete zde však i různé tradiční ozdoby a dárky typické pro danou oblast. Trhy začínají již ke konci listopadu a trvají až do konce roku. Oslavují zde i čtyři adventní týdny a Štědrý večer 24. Prosince, také s kaprem nebo řízkem a salátem. Malou výjimkou je jen tzv. Chléb s křížalami. Dárky nosí jako u nás Ježíšek.

ID-100116597Anglické Vánoce

Anglie není tak vzdálena od České republiky, přesto se však zde Vánoce slaví trochu jinak. Dárky se rozbalují 25. prosince ráno a naděluje je Father Christmas, který dětem dárky přináší komínem. Děti hází svá přáníčka do komína a také si chystají na dárky punčochy. 25. prosince se podává slavnostní oběd tvořený krocanem s nádivkou a kaštany, doplněný o různé koláče či paštiky a Vánočním pudinkem, který je náhražkou za cukroví. Před obědem každý dostane malý dárek.

Přečtěte si také:  Kdo má nárok na bezplatnou právní pomoc zdarma?

Vánoce v Americe

Americké Vánoce se od těch anglických tolik neliší. Dárky se také rozbalují 25. Prosince, nosí je však známý Santa Claus. Samozřejmostí jsou tady bohatě vyzdobené domy. Slavností oběd tvoří krocan, husa nebo kachna přelitá brusinkovou omáčkou a biskupský chlebíček jako dezert, dýňové speciality a nejrůznější koláčky. Liší se zde i Vánoce v jednotlivých státech.

Francouzské Vánoce

I zde trvá adventní čas po čtyři týdny. Obvyklé jsou zde adventní trhy. Dárky zde 24. Prosince nosí Otec Vánoc. Slavnostní vánoční pokrmy tvoří krůta a tzv. vánoční poleno, dezert bohatě politý čokoládou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *