Nárok na sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti

Jaké podmínky musíte splnit, abyste měli nárok na sociální dávky nebo nárok na podporu v nezaměstnanosti? Podmínky pro získání sociální dávky se liší podle typu dávky. U většiny dávek státní sociální podpory se nárok odvíjí od výše vašich příjmů. (nebo od příjmů v okruhu společně posuzovaných osob). Existují ale i výjimky, kdy nezáleží na tom, jaké máte příjmy, ale na dávku máte nárok automaticky při splnění jiných podmínek.

Mezi sociální dávky, kde nehraje roli výše příjmů, patří rodičovské dávky. Na ty má nárok matka nebo otec dítěte, o které celodenně řádně pečují. Jedná se typicky o dávku, kterou pobírají ženy po skončení mateřské dovolené až do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. U této dávky nerozhoduje to, jestli má matka (nebo otec) dítěte i nějaké jiné příjmy. Dokonce je možné chodit do zaměstnání a při tom pobírat rodičovské dávky. Musí být pouze splněna podmínka, že je zajištěna řádná a celodenní péče o dítě.

Nárok na sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti

Nárok na sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti

U jiných dávek – sociální příplatek, přídavky na dítě, porodné, dávky hmotné nouze se ale posuzují buď příjmy rodiny (nebo žadatele), nebo majetkové poměry rodiny (nebo všech osob ve společné domácnosti). Vzhledem k tomu že podmínky jsou u každé dávky jiné, pokud vás zajímá jak je to s nárokem u konkrétní dávky, podívejte se na více informací – nárok na sociální dávky.

Přečtěte si také:  Jak zhubnout břicho a boky?

U podpory v nezaměstnanosti je to pak s nárokem trochu jiné (podpora v nezaměstnanosti fakticky nepatří mezi sociální dávky). Nárok na podporu mají ti, kdo přišli o zaměstnaná, a jedná se o finanční podporu poskytovanou státem na dobu, než si občan najde nové zaměstnání.

Podmínkou pro tuto podporu je to, že občan v posledních 3 letech odpracoval alespoň 12 měsíců, nebo že může být započítána náhradní doba pro nárok pro podporu v nezaměstnanosti ve stejném rozsahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *