Rady jak napsat životopis a motivační dopis

Najít si novou práci není nikdy úplně snadné. V dnešní době je velká konkurence a získání dobré práce vyžaduje nemálo úsilí. Své šance na úspěch můžete hodně zvýšit už jen tím, jak napíšete životopis. Právě životopis má velký podíl na tom, jestli vás pozvou na pohovor a na tom jaký uděláte první dojem.

Jak napsat profesní životopis

Profesní nebo také pracovní životopis musí být stručný, přehledný a strukturovaný. Jak by měl vypadat správně napsaný životopis? Zkuste se pohlednout po nějaké šabloně nebo najít nějaký vzor životopis kde najdete přesnou formu, jakou by měl mít váš životopis. Obecně platí, že délka by neměla překročit 1 – 2 strany A4, celý dokument by měl být rozdělen na přehledné celky – osobní informace, kontakty, předchozí zaměstnání, vzdělání, ostatní znalosti, kurzy a certifikáty, jazykové schopnosti atd.

Nepodceňujte motivační dopis

Mnoho lidí si myslí, že stačí napsat jen životopis a to je vše. Pokud ale chcete udělat ten nejlepší dojem a chcete, aby měl váš životopis co největší efekt, musíte ho doplnit o motivační nebo průvodní dopis. Motivační dopis musí jasně dávat najevo, že máte o nabízenou pozici velký zájem. Nesmí to vypadat, jako že jste si napsali životopis a teď ho posíláte na všechny strany. Pokud bude oslovená firma vidět, že opravdu máte zájem pracovat právě u nich, získáte hodně kladných bodů navíc. Pro firmu je vždy zajímavější zaměstnanec s motivací než někdo kdo „jen hledá jakoukoliv práci“.

Přečtěte si také:  Motivační dopis jako vstupenka do nového zaměstnání

Před odesláním si životopis důkladně zkontrolujte

Není nic horšího, než když pošlete do nového zaměstnání životopis, který bude obsahovat pravopisné chyby nebo překlepy. Váš životopis je především vaše vizitka a je to první kontakt se zaměstnatelem, u kterého se ucházíte o práci. Už na základě vašeho životopisu si o vás začne vytvářet svůj první dojem. Špatně napsaný životopis, nebo životopis, který obsahuje chyby, vám jen uškodí

Životopis musí dodržovat formu

U životopisu je důležité nejen to co obsahuje za informace, ale i to jak celý dokument vypadá. Pro správně napsaný životopis je nejlépe použít nějakou šablona životopis nebo vzor životopis, který vám pomůže dát obsahu přehlednou formu. Rozhodně byste se měli vyhnout tomu, abyste v životopisu používali barevné nebo různé nestandardní fonty nebo další grafické prvky. Pracovní životopis je formální dokument a podle toho by měl vypadat. Pokud si nevíte rady, vyzkoušejte si stáhnout vzor pro životopis.

Životopis musí být pravdivý

Jedním z největších prohřešků, které můžete při psaní životopisu udělat je to, že si budete vymýšlet nebo různě přibarvovat skutečnost. Nezapomeňte, že v dnešní době se dá velmi mnoho informací prověřit jen za pomocí internetu. Není také výjimkou, že si váš nový zaměstnavatel zavolá do vaší předchozí firmy a zkusí se o vás něco dozvědět. Pokud by Váš životopis obsahoval nepravdivé informace, ztratíte jakoukoliv šanci na získání nové práce.

Pro další rady a informace jak napsat životopis správně, jaký použít vzor a na co si dát pozor se můžete podívat na náš web. Najdete zde rady a návody jak psát profesní životopis, jak napsat životopis v angličtině nebo také to jak by měl vypadat motivační nebo průvodní dopis. Přejeme vám hodně štěstí při hledání nové práce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *