Jak napsat průvodní dopis – životopis

Průvodní dopis by měl být nedílnou součástí pro každý životopis. Jak by měl vypadat průvodní dopis a na co si dát při jeho psaní pozor?

Jak by měl vypadat průvodní dopis?

Pokud si hledáte novou práci a posíláte do nějaké firmy svůj životopis, neopomeňte si přiopravit i průvodní dopis. Ten může mít formu několika řádků v emailu, ale lepší bude, když si jej připravíte jako samostatný dokument.

Průvodní dopis by měl obsahovat mimo jiné i popis toho proč se ucházíte právě o toto zaměstnání, a jaké jsou vaše hlavní schopnosti, znalosti a zkušenosti, které můžete novému zaměstnavateli nabídnout. Zatímco životopis by se měl omezit na fakta a bodový popis vašeho vzdělání, znalostí a profesní praxe, průvodní dopis by měl být spíše popisem, kde se nebojte používat i superlativy a emotivně zabarvená slova. Z dopisu by měla být patrná vaše motivace a chuť začít pracovat právě v této firmě a vykonávat pro ni nabízenou práci.

Přečtěte si také:  Motivační dopis jako vstupenka do nového zaměstnání

Proč je důležitý průvodní dopis?

Představte si, že si vybíráte nového zaměstnance. Dostane se vám do ruky životopis od jednoho kandidáta, který je jen seznamem předchozích zaměstnání. Tento životopis sice říká, že uchazeč někde pracoval, ale nedozvíte se z něj, jestli ho práce bavila, jestli je to aktivní člověk, jestli je komunikativní, nepoznáte, jestli je to jen člověk který chodí do práce odsedět si svých osm hodin.

Pokud ale dostane do ruky životopis, který je doplněn o průvodní dopis, ve kterém uchazeč popisuje, jak ho láká pracovat právě pro vaši firmu, jak je aktivní, jak umí skvěle komunikovat s klienty, a že je to týmový hráč. Sice vám asi bude jasné, že část z toho jsou jen fráze a obvyklá klišé, ale přesto vás právě tento životopis zaujmeme více a minimálně se budete chtít na takového člověka podívat.

A co vy jaký je ten váš životopis?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *