Vyplatí se nebankovní konsolidace půjček a dluhů?
Konsolidace půjček nebo dluhů byl ještě pře pár lety poměrně neznámý pojem. V současné době, kdy roste zadlužení českých domácností i jednotlivců o konsolidaci uvažuje čím dál tím více lidí. Konsolidaci půjček, dluhů nebo jiných finančních závazků nabízí jak banky, tak i nebankovní společnosti. V čem se liší nebankovní konsolidace od té bankovní? Vyplatí se vůbec, a jaké jsou podmínky?
Co je to konsolidace
Konsolidace je obecně označení pro sloučení nebo spojení. Ve finančním světě se pod pojmem konsolidace myslí především konsolidace, tedy sloučení různých závazků. Typickým příkladem je situace kdy si u jedné banky půjčíte peníze na různé výdaje. U další banky si pak pořídíte třeba úvěr na auto a u jiné třeba nákupy na splátky nebo další půjčku. Ve výsledku tak máte 3 různé půjčky a platíte splátky.
V případě konsolidace je možné všechny tyto finanční závazky sloučit do jedné velké půjčky. Výhodou konsolidace je to, že budete platit pouze jednu splátku jedné bance. Další výhodu pak bývá to, že po konsolidace je možné nastavit delší dobu splatnosti a tak snížit i celkovou výši vašich splátek. A v neposlední řadě se vám mohou splátky snížit i díky lepší úrokové sazbě.
Nebankovní konsolidace
Nebankovní konsolidace půjček nabízí cela řada nebankovních finančních společností. Patří sem například i Cetelem konsolidace. Tato nebankovní společnost nabízí sloučení různých půjček až do celkové výše 500 000 Kč. Kromě toho je možné získat dalších 500 000 Kč jako novou doplňkovou půjčku. Splatnost je možné sjednat na 6 – 120 měsíců. K vyřízení konsolidace od Cetelem vám stačí doložení vašich příjmů (ze zaměstnání nebo z podnikání). Není potřeba zástava nemovitosti nebo jiné ručení. Je to tedy konsolidace bez zajištění nemovitostí.
Jinou formou nebankovní konsolidace půjček je sloučení závazků se zástavou nemovitosti (nebo s jinou formou ručení). Tato nabídka se hodí pro ty, kdo mají jen nízké příjmy, nebo celková výše jejich závazků převyšuje jejich schopnosti splácet. V takovém případě nabízí nebankovní společnosti třeba možnost americké hypotéky (oproti zástavě nemovitosti poskytnou finanční prostředky) nebo i jiné formy řešení dluhů a finančních závazků.
Obecně ale platí, že nebankovní konsolidace půjček má mnoho úskalí. Pokud máte vysoké dluhy anebo dokonce již nějaké neuhrazené pohledávky, řešení či konsolidování těchto nezaplacených pohledávek nebývá moc snadné.
Navíc, především na nebankovním trhu se pohybuje velká řada firem i jednotlivců, kteří se snaží zneužít finanční problémy takových lidí. Často je možné narazit na velmi nevýhodné nabídky na provedení nebankovní konsolidace. Je nutné dávat si dobrý pozor, abyste v rámci nebankovní konsolidace nepřišli o střechu nad hlavou nebo se nedostali ještě do větších problémů s dluhy.