Cena hypotéky stále klesá, ideální čas na nové bydlení
Po nedávném snížení úrokových sazeb Českou národní bankou klesají ceny hypotéky ještě níže. Již v předchozích měsících se průměrná cena hypotéky držela hodně nízko. Aktuální průměrná cena hypotéky je pouze 3,68%. Ještě před rokem to bylo 4,14% a třeba v roce 2008 to bylo dokonce 5,82%. Na změnu úrokových sazeb ČNB reagovala většina bank snížením alespoň o desetinu procenta. Aktuální ceny můžete najít v porovnání hypoték.
Co ovlivňuje cenu hypotéky
Klíčovým faktorem pro stanovení ceny hypotéky (resp. úrokové sazby u hypotéky) je mezibankovní sazba PRIBOR. Tato úroková sazba je stanovena Českou národní bankou a zjednodušeně říká, za jaký úrok si banky mohou půjčovat peníze. Pokud vás zajímá více informací, můžete se podívat, jaká je aktuální sazba PRIBOR.
Úrokovou sazbu u hypotéky pak banky stanoví tak, že k základní sazbě PRIBOR si připočítají svoji přirážku. Úroková sazba hypotéky se pak průběžně mění (to neplatí v případě, že je u hypotéky sjednána fixace, týká se to pouze variabilní hypotéky). Vývoj úrokových sazeb hypoték najdete zde.
Cenu hypotéky ale neovlivňuje jenom úroková sazba. Kromě úroků se na výsledné ceně hypotéky podílí i různé poplatky. Skoro všechny banky si účtují průběžný poplatek za správu hypotečního úvěru. Ten může být od několika desítek až po několik stovek korun ročně. Další peníze může chtít banka za vystavení pravidelného výpisu. Některé banky pak požadují, abyste si k hypotéce založili i osobní účet (a platili poplatky za tento účet v bance). V neposlední řadě se pak na celkové ceně hypotéky podílí i poplatek za schválení úvěru, znalecký odhad nebo i další.
Nejnižší úrok neznamená nejlevnější hypotéky
Tak jako skoro u všeho, nejnižší cena (v tomto případě nejnižší úrok) nemusí být vždy ta nejvýhodnější. Některé banky v konkurenčním boji snižují úrokovou sazbu velmi nízko, jen aby byly alespoň o setinu procenta levnější než konkurence. Setina procenta ale nehraje v celkové ceně hypotéky až tak významnou roli.
Pokud někde máte hypotéky s nízkým úrokem, neznamená to nutně, že to je ta nejvýhodnější nabídka. Pokud započítáte i poplatky, leckdy zjistíte, že celkově vás může vyjít výhodněji i hypotéka s vyšší úrokovou sazbou.