Práce v zahraniční aneb jak nenaletět
Studentů, kteří každoročně cestují po světě ve snaze vydělat si nějakou tu korunu navíc, rok od roku přibývá. To je dáno především lepší dostupností zahraničních stáží i brigád. Přibývá však pochopitelně také hříšníků, kteří na důvěřivosti studentů vydělávají. Proto není žádnou výjimkou zkažený zahraniční pobyt s otřesnými podmínkami i minimální nebo dokonce žádný příjem. Následující řádky vám mohou být jednoduchým rádcem i odborníkem zejména pokud se na zahraniční pobyt chystáte.
Pouze prověřené agentury
Brigáda v zahraničí je většinou podmíněna alespoň základní jazykovou znalostí. Na většině míst se domluvíte anglicky, španělsky nebo francouzsky. Pokud jste v dané zemi ještě nepracovali a nemáte žádné zkušenosti se zařizováním pracovního místa, ubytováním a vízem, rozhodně byste měli celou administrativu nechat na specializované agentuře.
Agentur zajišťujících zahraniční stáže a brigády pro studenty je v České republice mnoho. Pokud nechcete naletět podvodníkům, vybírejte si vždy jen takovou agenturu, jejíž historii i spokojené klienty můžete ověřit. Jelikož je zprostředkování práce a ubytování podmíněno poplatky, které si agentura účtuje, nikdy se nerozhodujte na základě jejich výše. To byste se pak mohli také šeredně spálit.
Pozor na mzdu průměrného pracovníka
Každá pracovní cesta do zahraničí by měla být podložena smlouvou se všemi náležitostmi. A zde narážíme na další kámen úrazu. Pokud máte ve smlouvě ukotvenu větičku vypovídající o průměrném platu průměrného pracovníka, informujte se, kolik bude činit plat právě u vás.
Takový průměrný pracovník je totiž ohodnocen velmi zajímavou finanční částkou, málokdo však na tuto hranici dosáhne. Většina studentů si musí ke zprostředkované a předem zajištěné práci najít ještě další práce nebo brigády na částečné úvazky. Ať se to zdá sebevíc absurdní, ani s prací zajištěnou agenturou nemusíte přijet s naditou peněženkou.