Podmínky oddlužení fyzické osoby u soudu

Insolvenční zákon (tedy konkrétně zákon 182/2006 Sb.) umožňuje všem, kdo mají velké dluhy požádat insolvenční soud o oddlužení fyzické osoby. Osobní bankrot ale určitě není vhodný pro všechny dlužníky a také to není žádná zázračná a lehká cesta jak se zbavit dluh.

Podmínky oddlužení

Mezi hlavní podmínky oddlužení, které jsou určené zákonem, patří především tyto:

Návrh na oddlužení může podat pouze dlužník, nebo jím pověřený zákonný zástupce (právník). Návrh na oddlužení tedy nemohou podávat věřitelé.

Žadatel o osobní bankrot musí soudu předložit přehled svého majetku a také všech svých pohledávek. Dále je pak nutné doložit příjmy za poslední 3 roky dozadu a také oznámit očekávané příjmy v následujících 5ti letech.
oddluzeni-fyzicke-osoby-011

Soud také nepovolí oddlužení fyzické osoby, v případě že by některé dluhy pocházely z podnikání. To platí i pro případy, kdy by o oddlužení žádala sice fyzická osoba (nepodnikatel), ale dluhy by pocházely z předchozí podnikatelské činnosti (to se týká i OSVČ, kteří již ukončili svou živnost).

Přečtěte si také:  Půjčka bez potvrzení o příjmu ihned

Další podmínkou je to, že dlužník musí být schopen uhradit alespoň 30% svých příjmů. Také platí, že 30% je pouze minimální hranice. Pokud soud schválí návrh na oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře, tak pak dlužník musí po dobu následujících 5-ti let splácet svoje dluhy. Splácení nekončí uhrazením 30% příjmů, ale pokračuje po celých 5 let. V rámci oddlužení tedy může být uhrazena podstatně větší část dluhů než 30%.

Kromě těchto hlavních podmínek pak existuje i celá řada dalších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *