Jak se provádí výpočet exekuce na plat?

Pro výpočet exekuce na plat je rozhodující především to, jaká je vaše čistá mzda. Při výpočtu se tedy nezohledňuje hrubý příjem, ale právě čistá mzda. To, kolik bude nezabavitelná částka, a kolik vám může být sraženo na úhradu exekuce, pak dále závisí na tom, jestli je vám nařízena exekuce kvůli přednostní nebo nepřednostní exekuci. Pokud se totiž jedná o přednostní exekuci, tak může být zabavena mnohem vyšší částka

Výpočet nezabavitelné částky

Postup pro výpočet nezabavitelné částky je následující. Nejprve se určí základní nezabavitelná částka. Její výše se odvíjí od toho, jaké je aktuální životní minimum, a jaké jsou stanovené normativní náklady na bydlení. Základní nezabavitelná částka 2011 na jednotlivce je tedy 5 326 Kč.

Jak se provádí výpočet exekuce na plat?

Jak se provádí výpočet exekuce na plat?

Tato základní částka pak může být navýšena o 1 331,50 Kč za každé nezaopatřené dítě, ke kterému máte vyživovací povinnost nebo také za manžela nebo manželku. Jediná výjimka nastane ne chvíli, kdy je nařízena exekuce kvůli nezaplacenému výživnému. Pak se nezabavitelná částka nenavyšuje za dítě, vůči kterému je pohledávka.

Přečtěte si také:  Okamžité půjčky - rychlé řešení vašich finančních problémů

Výpočet exekuce na plat

Po stanovení základní nezabavitelní částky se tato částka odečte od čisté mzdy. Pokud je rozdíl vyšší než 7 989 Kč, tak vše nad 7 989 Kč se může zabavit na exekuce bez omezení. Částka 7 989 Kč nebo méně se rozdělí na třtiny.

První třetina se používá na úhradu nepřednostní exekuce. Druhá třetina se pak použije na úhradu přednostní exekuce. Pokud žádná taková není, částku získává zaměstnanec. Třetí třetina je pak určena pro zaměstnance.

V případě exekuce na plat tedy zůstane vždy základní nezabavitelná částka + maximálně 2x 2663 Kč.

Pokud vám hrozí exekuce na plat a potřebujete poradit nebo vás zajímá i něco jiného, můžete využít naší online poradna exekuce. Pokud budeme moci, pokusíme se vám poradit.

  1 Komentáře

  1. Jirka   •  

    Jaké jsou další možné částky, které přistupují k čisté mzdě při výpočtu exekuce? Třeba příjemce invalidního důchodu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *