Co dělat když …? Dluhy a exekuce
Obsah článku
Dluhy a s nimi související exekuce jsou poměrně nový fenomén. S tím jak se v posledních letech rozmohla nabídka nejrůznějších půjček, úvěrů, hypoték, se zvyšuje i počet těch, kdo mají problém svoje dluhy splácet a hrozí jim exekuce. Kolem dluhů a exekucí je mnoho omylů nepravdivých informaci. Pokusíme se vám poradit s několika nejčastějšími omyly kolem dluhů a exekucí.
Exekuce na mzdu a bankovní účet zároveň
Možná žijete v přesvědčení, že exekutor může nařídit jen exekuci na bankovní účet nebo exekuci na mzdu ale nikdy oboje zároveň. Tak to se ale pletete. Exekutor může nařídit jak provedení exekuce na mzdu tak i na bankovní účet. To pak může znamenat to, že vám v práci strhnou větší část platu (zůstává vám pouze nezabavitelná částka) a zbytek pošlou na bankovní účet. A k tomu zbytku se vy nedostanete, protože vám exekutor zablokoval i bankovní účet.
V takovém případě vám nezbývá nic jiného než se obrátit na exekutora nebo se v zaměstnání domluvit, aby vám výplatu neposílali na bankovní účet, ale vypláceli vám ji v hotovosti nebo si peníze nechat posílat třeba na bankovní účet někoho známého.
Oddlužení vyřešení dluhy
Pokud máte velké dluhy a hrozí vám exekuce a vy nejste schopni splácet svoje závazky, možná zvažujete oddlužení fyzických osob a doufáte, že to vyřešení všechny vaše dluhy. Bohužel to ale není tak jednoduché. Aby vám soud povolil oddlužení, musíte se zavázat, že zaplatíte alespoň 30% svých dluhů v následujících pěti letech. Pokud nemáte žádné příjmy, nebo vaše příjmy jsou příliš malé (a dluhy příliš vysoké) soud vám oddlužení nepovolí
Exekuce a dědictví
Možná jste si mysleli, že pokud umře někdo kdo má dluhy, že tím tyto dluhy zaniknou. To ale není pravda. Všechny dluhy se totiž stávají automaticky součástí dědictví. Takže můžete zdědit nejenom majetek, ale i právě dluhy. Naštěstí existuje několik možností jak se tomu vyhnout. Máte totiž vždy možnost dědictví odmítnout. Musíte, ale odmítnou celé dědictví a dluhy, není možné odmítnout jen dluhy. Pokud dědictví přijmete, tak zodpovídáte za dluhy jen do celkové výše dědictví, nemusíte tedy platit nic navíc.