Životní a existenční minimum pro rok 2011

Jaká je výše životního minima pro rok 2011? A jak je to s existenčním minimem a jaký je mezi těmito dvěma dávkami rozdíl?

Životní a existenční minimum jsou částky, které poměrně komplikovaně definuje zákon č. 110/2006 Sb.

Ten platí i v roce 2011 a zatím nedošlo k žádné jeho úpravě nebo aktualizaci výše částek třeba prostřednictvím nařízení vlády. Částky jsou tedy stále stejné.

Výše životního minima v roce 2011

Pokud se dostanete do situace, že nemáte žádné nebo jen velmi nízké příjmy, pak máte podle zákona nárok na sociální dávku, která se lidově nazývá doplatek do životního minima. Pro výpočet částky, na jakou případně máte nárok, tedy toho jaká bude vaše výše životního minima pro rok 2011, se zohledňují všechny vaše příjmy. Tedy vše co dostáváte včetně přídavků na děti, nemocenské, podpory v nezaměstnanosti a další příjmy.

Jaké je životní minimum a jeho výše v roce 2011 v ČR?

Jaké je životní minimum a jeho výše v roce 2011 v ČR?

Jediné příjmy, které se pro životní minimum nezohledňují, jsou příjmy jako sociální příspěvek na bydlení, sociální dávky pro zdravotně nebo tělesně postižené, některé jednorázové sociální dávky jako je například jednorázová pomoc v hmotné nouzi, porodné nebo pohřebné. Existují i některé další příjmy, které nejsou brány do úvahy při výpočtu životního minima, přesný seznam je definovaný v příslušném zákoně.

Přečtěte si také:  Potřebuji peníze - finanční poradce pro všechny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *