Vysokoškoláků přibývá. Najdou v budoucnu uplatnění?

Doby, kdy měl vysokoškolský titul pouze jeden z mála maturantů, jsou již dávno za námi. Vysokoškolských studentů, kteří se mohou pochlubit bakalářským, nebo magisterským titulem rok od roku přibývá. Naopak studentů, kteří by se chtěli věnovat řemeslu, je stále méně. Co k tomu mladé lidi nutí? Vesměs lze říci, že jde o jistou pohodlnost a vysoký životní standard, kterého by s minimálním úsilím chtěli dosáhnout.

Kolik máme vysokoškoláků?

Dnes zamíří na vysokou školu cca 70% maturantů a zhruba polovina z nich získá do pěti let vysokoškolský titul. Při posledním sčítání lidu se počet vysokoškolských studentů zastavil na neuvěřitelném čísle 1 117 830 osob.  Překvapivě však na druhou stranu roste počet osob, které mají pouze základní vzdělání. Ale ani diplom není zárukou dobře placené práce a kvalitního života – to si však mnozí vysokoškolští studenti ani zdaleka neuvědomují. Dle nejnovějších průzkumů jsou absolventi vysokých škol ochotni pracovat za nástupní mzdu činící 22 500 Kč! Tyto nároky jsou vskutku přehnané a nadsazené. Současná ekonomická situace nenahrává ani samotnému uplatnění těchto studentů.

Přečtěte si také:  Práce v zahraniční aneb jak nenaletět

Vysokoškolák na pracáku

ID-10057714Setkat se na pracovním úřadě s vysokoškolským studentem již dávno není raritou. Nutno podotknout, že počet absolventů vysokých škol, kteří pravidelně navštěvují místně příslušný úřad práce, rok od roku přibývá. A žádným tajemstvím není ani fakt, že zaměstnavatel spíše než vysokoškoláka, přijme maturanta. Důvody jsou prosté – nižší náklady.

Kde najdou vysokoškoláci uplatnění?

Nejvíce volných pracovních míst pro vysokoškoláky je v oblasti pedagogiky, právních služeb a v lékařství. Nejhůře se bude hledat práce ekonomům, stavařům nebo studentům, kteří si pro svůj rozvoj zvolili umělecké zaměření. Pozastavit se můžeme také nad faktem, že osoby studující na soukromé VŠ najdou práci lépe a rychleji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *