Obnovení smazaných souborů ve Windows

Jak obnovit smazané soubory? Smazání souborů nebo jiných dat ve Windows lze provést pomocí různých možností. Ale výsledný efekt smazání dat je vždy stejný. Při smazání souboru se pouze zruší záznam v tabulce, která řídí umístění souboru na fyzickém souboru. Z toho pak vyplývají i příslušné postupy pro obnovení smazaných souborů. I při jejich smazání totiž data zůstávají na disku, dokud nedojde k jeho zformátování nebo dokud se na disk nezapíší nová data, která by původní umístění souboru přepsaly.

Smazaný soubor nemusí být ztracený

Obnovení disku a smazaných souborů do původního stavu je tak možné s příslušným vybavením provést poměrně snadno. Šance na obnovení smazaných souborů na disku ale postupně klesá, čím déle od smazání souboru počítač používáte, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude původní soubor nenávratně přepsán.

Obnovení smazaných souborů ve Windows

Obnovení smazaných souborů ve Windows

K záchraně smazaných souborů je možné použít různé specializované programy. Mezi nejlepší programy na obnovení smazaných souborů patří např. Recuva nebo Undelete. Princip těchto programů, pomocí kterých je možná oprava HDD je hodně podobný.

Přečtěte si také:  Okamžitá půjčka na směnku

Programy na obnovení dat

Po nainstalování tyto programy provedou základní diagnostiku a najdou všechny soubory, které jsou na disku fyzicky zapsány. Pak porovnají seznam s tím, který eviduje operační systém a jsou schopny zobrazit „smazané soubory“. Vy si pak můžete v seznamu vybrat souhlas, který chcete obnovit. Většinou to je práce jen na několik kliknutí. Na obnovení smazaných dat nemusíte být žádný velký počítačový odborník, Pouze je nutné dát si pozor na to, abyste program neinstalovali tam, kde se nacházejí smazaná dat.

Horší je situace, pokud došlo již k přepsání smazaných souborů nebo jejich částí, nebo pokud se dokonce porouchal váš pevný disk. Pak je obnova smazaných dat podstatně složitější. V takovém případě je bezpečnější obrátit se na profesionální pomoc. Do opravy HDD nebo alespoň zjištění problémů nebo příčiny se sice můžete pustit sami, ale pokud nevíte, co přesně děláte, tak jenom riskujete, že neuváženým postupně znemožníte kompletnímu obnovení dat na poškozeném disku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *