Jaké bude počasí? Dlouhodobá předpověď

Předpověď počasí je něco o co se zajímá asi každý. Jaké bude počasí zítra? Co si mám vzít na sebe? Jaké bude počasí o víkendu? Pojedeme na chatu? Jaké bude počasí o prázdninách? Pojedeme na dovolenou na Šumavu nebo raději k moři? Tyto a tisíce podobných otázek si pokládá asi každý z nás. A všichni se spoléháme na dlouhodobou předpověď počasí.

Dlouhodobá předpověď počasí? Nic přesného!

Dlouhodobá předpověď počasí - jaké bude počasí v létě?

Dlouhodobá předpověď počasí - jaké bude počasí v létě?

Spoléhat se na to, co vám řekne dlouhodobá předpověď počasí, se příliš nevyplácí. Přesnost dlouhodobé předpovědi počasí, tedy takové předpovědi, která je na delší dobu než 15 dní se opravdu příliš nevyplácí, Přiznávají to i sami meteorologové. Zatímco krátkodobá předpověď počasí jim většinou vychází s přesností 90% a vyšší (krátkodobá předpověď počasí = předpověď na 1 – 4 dny). Střednědobá předpověď už pak má mnohem nižší přesnost a dlouhodobá předpověď počasí (předpověď na 15 – 30 dní dopředu) pak už má přesnost jen o málo vyšší než 50%.

Proč není přesná dlouhodobá předpověď počasí?

Do toho, jak se chová počasí, a jak se mění v čase, zasahuje velmi mnoho faktorů, a velká část z nich se nedá dopředu příliš dobře předvídat. Svoji roli hrají různé faktory jako směr a síla větru, množství slunečního záření a tisíce dalších. Vzájemné interakce všech těchto faktorů mohou počítačové modely zpracovat jen v relativně krátkém časovém úseku. Pokud totiž vezmete aktuální počasí a uděláte předpověď na následujících 6 hodin, máte skoro 100% jistotu, že se trefíte. Za tak krátkou dobu totiž nemůže dojít k totální změně v tom, jak fouká vítr nebo kolik je oblačnosti. Pokud ale bude připravovat předpověď na den, dva nebo tři dopředu, už je zde mnohem více různých možností a to už přestávají zvládat spočítat i ty nejvýkonnější počítače. No, a pokud byste chtěli vědět, jaké bude počasí za měsíc, museli byste zpracovat velmi přesný vývoj počasí za celou dobu a to zatím nedokáže nikdo a velmi pravděpodobně to nikdy nebude možné. Počasí je prostě natolik proměnlivý systém.

Přečtěte si také:  Nejlepší kalkulačka kalorií a výpočet BMI

Spolehlivá dlouhodobá předpověď počasí

Jediná spolehlivá dlouhodobá předpověď počasí je ta, která vychází z dlouhodobých zkušeností. Máte tedy téměř 100% jistotu, že v zimě bude zima a bude padat sníh a že v létě bude spíše teplo a bude svítit sluníčko. Ale ani toto není 100% jisté, protože občas přijde deštivé léto a jindy zima bez sněhu.  A pokud vše vychází tak jak má, tak vybuchne sopka na Islandu a všechno je jinak.

Pokud hledáte 100% spolehlivou dlouhodobou předpověď počasí na měsíc dopředu, tak hledáte marně. Nic takového neexistuje. Jediné co vám meteorologové mohou dát je více či méně přesný výhled na to jaké bude počasí v nejbližších dnech nebo v nejbližších 2 týdnech. Vše ostatní je už pak více či méně kvalifikovaný odhad nebo vyloženě věštění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *